استنلی کوپر اسمیت (طراح پرسشنامه عزت نفس)

استنلی کوپر اسمیت (Stanley Coopersmith) را می‌توان جزو دانشمندان مظلوم در حوزه روانشناسی دانست.

او را به خاطر طراحی پرسشنامه عزت نفس کوپر اسمیت می‌شناسند. پرسشنامه‌ای که امروز در دنیا بسیار شناخته شده است و هنوز هم به عنوان یک ابزار سنجش ارزشمند به صورت گسترده و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما غیر از مطالعات او در زمینه عزت نفس و پرسشنامه عزت نفس او، در مورد خود او و زندگی و تلاش‌هایش نمی‌توانید چیزهای زیادی – لااقل در فضای مجازی – بیابید. در حدی که حتی در ویکی پدیای انگلیسی هم، هنوز صفحه ای به نام او وجود ندارد.

کوپر اسمیت در سال 1926 در نیویورک به دنیا آمد و پس از دریافت مدرک کارشناسی، مدتی به فعالیت در کسب و کار خانوادگی خودشان پرداخت.

او بعد از مدتی کار کردن، تصمیم گرفت ادامه تحصیل دهد و پس از گذراندن مقطع ارشد، دکترای خود را در روانشناسی از دانشگاه کورنل دریافت کرد.

او در سال 1963 به عنوان استادیار در پردیس Davis دانشگاه کالیفرنیا (UCDavis) مشغول به کار شد (+) و چهار سال بعد، کتاب Antecedents of Self-Esteem را منتشر کرد که از کتابهای ارزشمند و کلاسیک در زمینه عزت نفس است.

ده سال بعد در سال 1977 در حالی که در کل 14 سال سابقه کار دانشگاهی داشت، به خاطر بیماری و عدم امکان حضور منظم در کلاس‌ها، بازنشسته شد و در مدرسه‌ها و فضاهای خصوصی، به طراحی و اجرای برنامه های متعدد برای توسعه عزت نفس دانش آموزان و نوجوانان پرداخت.

اما تنها دو سال پس از آن در 53 سالگی درگذشت.

احتمالاً اگر استنلی کوپر اسمیت فقط چند سال بیشتر زنده می‌ماند، دانش عزت نفس امروز در نقطه‌ای بهتر و ارجمندتر قرار داشت.

کارگاه آموزشی عزت نفس
دوره آنـلاین MBA متمـم


کارگاه آموزشی زندگی شاد
کارگاه مهارت کار تیـمــــی


کارگـاه مــــــدیریت اســــتـرس
یادگــیری زبان انگلیــســی


آموزش زبان بدن در مذاکره
کارگاه شخصیت شناسی


معرفی کتابهای روانشـناسی
کارگاه روانشـــناسـی پول


کارگاه شــناسایی اسـتعـدادها
اصـول و فــنون مـــــذاکـره
محمدرضا