اتوبیوگرافی چیست؟

اتوبیوگرافی (Autobiography) که گاهی در فارسی به آن خودزندگی‌نامه هم می‌گویند، روایتی است که یک نفر از زندگی خودش تالیف و تدوین می‌کند.

نویسندگان، متفکران و سیاستمداران از جمله کسانی هستند که به سراغ نوشتن اتوبیوگرافی می‌روند.

آیا اتوبیوگرافی اعتبار دارد؟

باید بپذیریم که حتی اگر نویسنده کوشیده باشد که تا حد امکان بدون جانبداری و منصفانه به روایت زندگی خود بپردازد، به هر حال وجود سوگیری در اتوبیوگرافی اجتناب ناپذیر است.

[مطالعه بیشتر: سوگیری و انواع آن]

اما از سوی دیگر، با توجه به اینکه دیگر نویسندگان و گزارشگرانی که زندگی اشخاص را روایت می‌کنند نیز، گرفتار سوگیری (و احتمالاً غرض ورزی و تعصب) هستند، همچنان می‌توان اتوبیوگرافی را به عنوان یکی از منابع مورد استفاده در شناخت زندگی افراد مورد استفاده قرار داد.

آیا همیشه خود فرد، اتوبیوگرافی خودش را می‌نویسد؟

خیر. اگر چه تعداد زیادی از اتوبیوگرافی‌ها توسط خود افراد تنظیم و منتشر می‌شوند، اما اتوبیوگرافی را می‌توان با کمک فرد دیگری هم نوشت و یا حتی از فرد دیگری خواست که با استفاده از مصاحبه و گفتگو، مواد اولیه‌ی آن را تامین و سپس زندگی نامه را تالیف کند.

دو ویژگی اصلی اتوبیوگرافی این است که:

  • محتوای آن مورد تایید فرد است.
  • از زبان اول شخص نوشته می‌شود.

آیا همیشه مشخص است که اتوبیوگرافی در مورد زندگی کیست؟

خیر. یکی از شیوه‌هایی که اخیراً رواج بیشتری یافته است، نوشتن اتوبیوگرافی از زبان یک فرد ناشناس است.

این نوع نگارش اگر به شکل حرفه‌ای و با دقت انجام شود، می‌تواند یکی از سبک‌های موثر نگارش محسوب شود.

معروف ترین اتوبیوگرافی های ایران و جهان

در ایران نمونه های اتوبیوگرافی موجود، عمدتاً متعلق به سیاستمداران در دوره‌های مختلف هستند.

اگر چه در این میان می‌توان به زندگی نامه امام محمد غزالی، محمد علی جمالزاده، محمدعلی اسلامی ندوشن و متفکران و اندیشمندان دیگر هم اشاره کرد که به قلم خودشان تدوین شده است.

در سطح جهانی، اتوبیوگرافی های کسانی مانند ژان ژاک روسو، برتراند راسل، نلسون ماندلا، مالکوم ایکس، بنجامین فرانکلین، ریچارد داوکینز، ارنست همینگوی، جورج اورول و رندی پاش (کتاب آخرین سخنرانی) از شهرت بالایی برخوردار هستند.

سایت بهترین پاسخ - که در حال مطالعه ی آن هستید - به نوعی واژه نامه ی جنبی مربوط به مجموعه‌ی آموزشی متمم است. در صورتی که علاقمند باشید میتوانید فهرست درس ها و نقشه راه های یادگیری متمم را بررسی کرده یا اینکه صرفاً سرفصل های دوره MBA آنلاین ما را مرور کنید.

 
بهترین پاسخ