آتشفشان و پارک ملی یلوستون چیست و کجاست؟

پارک ملی یلوستون (Yellowstone National Park) قدیمی‌ترین پارک ملی جهان است و در کشور آمریکا قرار دارد.

اگر چه معمولاً از یلوستون به عنوان پارک نام برده می‌شود، اما منطقی‌تر است که آن را جنگل‌ها و اکوسیستم طبیعی یلوستون بدانیم و بنامیم.

این پارک، یکی از میراث‌های ارزشمند بشری است و نمی‌توان آن را فقط به دولت آمریکا یا کشور دیگری متعلق دانست. چون یکی از قدیمی‌ترین اکوسیستم‌های باقی‌مانده (با دخالت حداقل انسانی) بر روی کره‌ی زمین است.

وسعت و موقعیت جغرافیایی پارک یلوستون

پارک یلوستون تقریباً در شمال غرب آمریکا قرار دارد. بخش اصلی آن (۹۶٪) در ایالت وایومینگ و بخش کوچکتر آن در مونتانا (۳٪) و آیداهو (۱٪) قرار دارد. این پارک نزدیک به ۹۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و از نظر ارتفاع نسبت به سطح دریا، از ۱۶۱۰ متر (در پایین‌ترین نقطه) تا ۳۴۶۲ متر (در بالاترین نقطه) گسترده شده است.

آتشفشان یلوستون و پارک ملی یلوستون در ایالت وایومینگ آمریکا

پوشش گیاهی پارک یلوستون

برآورد می‌شود حدود ۵٪ مساحت این پارک با آب پوشیده شده باشد. ۱۵٪ آن با علف و گیاهان کوتاه قد و ۸۰٪ سطح آن نیز با جنگل پوشیده شده است.

امکاناتی که توسط انسان‌ها در این پارک ایجاد شده

حدود ۷۵۰ کیلومتر جاده، ۹ مرکز توریستی و موزه با بیش از ۲۰۰۰ اتاق، بیش از ۵۰ نقطه برای پیک نیک و یک تیم انسانی (بین ۸۰۰ تا ۳۲۰۰ نفر بسته به فصل سال)‌ از جمله نشانه‌های حضور انسان در این محدوده هستند.

آتشفشان یلوستون

یک آتشفشان فعال در پارک یلوستون وجود دارد. پارک ملی یلوستون سالانه بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ زلزله‌ی خفیف و متوسط را تجربه می‌کند. البته این پارک را به صورت ترکیب درخت و آتش تصور نکنید. نزدیک به ۳۰۰ آبشار در این پارک وجود دارد.

چند عکس از پارک یلوستون

آب گرم پارک یلوستون - ناحیه آتشفشانی

پارک یلوستون

یلوستون آیداهو

پارک یلوستون

رود مار در جنگلهای یلوستون

[منبع مرتبط: سایت پارک جنگلی یلوستون]

سایت بهترین پاسخ - که در حال مطالعه ی آن هستید - به نوعی واژه نامه ی جنبی مربوط به سایت آموزشی متمم است. در صورتی که علاقمند باشید میتوانید فهرست درس ها و نقشه راه های یادگیری متمم را بررسی کرده یا اینکه صرفاً سرفصل های دوره MBA آنلاین ما را مرور کنید.

 
محمدرضا